Tytuvėnų Regioninis Parkas

Discover Tytuvenai regional park


Partizano Jono Junoko sodybos vieta


          Partizanas Jonas Junokas-Rutenis gimė 1910 m. rugsėjo 1 d. Plekaičių k. (Šiluvos vls., Raseinių apskr.). Suaugęs vyras 1935 m. spalio 8 d. buvo pašauktas į Lietuvos kariuomenę, kur jam suteiktas jaun. puskarininkio laipsnis. 1940 m. rugpjūtį sugrįžo į gimtuosius Plekaičius, kur su žmona Barbora Augino 6 vaikus. Po pirmųjų vaikų gimimo Junokai svarstė:  „Du liks mudviejų vietoje, kai ateis laikas išeiti, o du – Lietuvai. Kad ji didesnė būtų ir jokie lenkai jos neteriotų, kaip teriojo visus tuos dvidešimt metų.”

          Tačiau 1944 m. spalį areštuotas, kalintas Tytuvėnuose, po kelių dienų paleistas J. Junokas pradėjo slapstytis, o po 2 metų prieš Kalėdas nusprendė legalizuotis.

          1947 m. sausio 17 d. už legalizavimąsi ir duomenų apie partizanus bei ryšininkus pateikimą saugumui (tai patvirtinančių dokumentų archyve nerasta) J. Junokui įvykdytas Karo lauko teismo sprendimas sušaudant jo paties sodyboje Plekaičiuose.

 

          Tyrimo metu pas partizano Jono Junoko sūnų Eugenijų Junoką surastas 1946 m. vasarį–balandį rašytas tėvo dienoraštis. Paskutiniame balandžio 22 d. įraše sakoma:  "Aš pasiūliau vieną tokį sumanymą. Kad sekančiais metais, tai yra 1947 m. balandžio mėn. 22 d., už vienų metų laiko, vėl visi kaip čia šiandiena esam susirinktumėme ant šitos užburtos ir laimingos salelės. Pasikviesti visus savo buvusius ryšininkus, rėmėjus, visus gerus partizanų buvusius prietelius ir tinkamai paminėti mūsų būrio partizaniško gyvenimo metines. Visi mano sumanymą priėmė ir pasižadėjo už metų vėl šitoj stovykloj pasimatyti. Už metų laiko tikimės būti laisvi, o būdami laisvėje pasistengsime tą dieną visi būti būryje ir prisiminti partizanišką gyvenimą. Vang. Narvydas [būrio vadas Povilas Morkūnas – Aut.] kvietė visus to būrio narius, kur jie bebūtų tarnyboj, šeimoj ar kur kitur išvykę, tą dieną atvykti į šitas metines."  (E. Junoko asmeninis archyvas)Jono ir Barboros Junokų sodyba Plekaičių k.


Jono ir Barboros Junokų vestuvės 1939 m.

      
Jono Junoko-Rutenio dienoraštis, rašytas 1946 m. sausio 27 d.– balandžio 22 d.
Apie mus

Valstybės biudžetinė įstaiga

Žemaitijos saugomų teritorijų direkcija
Tytuvėnų regioninio parko grupė


Tytuvėnų regioninio parko lankytojų centras
Miško g. 3, 86477 Kelmės r. 

8 427 59031

 Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. 

 

 

       
         

Prašome patvirtinti sutikimą naudoti slapukus šioje svetainėje.